اگر به دنبال دوره های آموزش آنلاین OpenFOAM هستید ، می تونید به کانال یوتیوب من بپیوندید. در آنجا ، چندین فیلم درباره نحوه شبیه سازی عددی با استفاده از OpenFOAM  بارگذاری کرده ام.

برای پیوستن به کانال من اینجا را کلیک کنید

Read More

ابزارهای پس از پردازش خود OpenFOAM عبارتند از:

  • postProcess
  •  foamCalc

با این حال funkyDoCalc ابزار شگفت انگیزی برای پس پردازش داده های اپنفوم است. اگر به هر دلیلی پردازش زمان اجرا را از دست داده اید ، باز هم می توانید برخی از نتایج ذخیره شده در فهرست های زمانی را از طریق این ابزار بدست آورید.

Read More

در هنگام نصب برنامه داخل از منابع دیگر، معمولا اتفاق می افتد که کتابخانه یا فایلی پیدا نمی شود. در این موقع شاید بخواهید بدانید که با نصب کدام برنامه یا بسته نرم افزاری این خطا برطرف می شود. برای حل این مشکل بهترین کار استفاده از برنامه ی apt-file است و جستجو در نام بسته ها از طریق این برنامه است.

مثلا برای نصب برنامه ی گرید-پرو بر روی اوبنتوی ۲۰.۰۴ من با خطاهای زیر روبرو شدم.

No. of missing libs (az) : 4
libXp.so.6
libXm.so.4
libncurses.so.5
libtinfo.so.5
IMPORTANT!!!!!!!
Please install the missing package(s).

برای پیدا کردن بسته هایی که حاوی این کتابخانه ها هستند. ابتدا apt-file  را نصب و سپس آن را بروز رسانی کردم تا apt-file دربرگیرنده ی نام تمامی کتابخانه های داخل مخزن باشد.

sudo apt-get install apt-file
sudo apt-file update

الان من قادر هستم تا نام فایلها را جستجو کنم و اسم بسته ی لازم برای دانلود را پیدا کنم. مثلا برای فایل libncurses.so.5   بصورت زیر اقدام کردم.

apt-file search libncurses.so.5

خروجی دستور بالا بصورت زیر است:

libncurses5: /lib/x86_64-linux-gnu/libncurses.so.5
libncurses5: /lib/x86_64-linux-gnu/libncurses.so.5.9

از خروجی متوجه شدم که این فایل در کتابخانه ی libncurses5 موجود است و برای نصب آن به طریق زیر اقدام کردم :

sudo apt-get install libncurses5

نکته: اگر دستور apt-file  خروجی  تهی برگرداند. به این معناست که این فایل در مخزن (repository) پیدا نمی شود. بهتر است به سازنده برنامه ایمیل بزنید و مشکل را با او در میان بگذارید.

در اپنفوم برای حل جریان و انتقال حرارت در چند ناحیه با خواص فیزیکی مختلف دو حلگر زیر وجود دارد:

  • chtMultiRegionFoam
  • chtMultiRegionSimpleFoam

در اپنفوم زمانی که در اسم حلگری کلید واژه ی simple استفاده شده است به این معناست که این حلگر از الکوریتم simple برای حل کوپل فشار و سرعت استفاده می کند و همچنین این حلگر به حل پایای جریان می پردازد.

Read More

رژیم جریان دوفازی غالب در میکرولوله ها، رژیم جریان اسلاگ است. در این حالت داخل کانال یک یا چند حباب مشخص وجود دارد. از این رو برای شبیه سازی جریان دوفازی در میکرو لوله ها معمولا با استفاده از روشهای پیگیری سطح صورت می گیرد.

Read More

برای شبیه سازی اندرکنش موج  با سازه در اپنفوم حلگرهای متنوعی توسط کاربران مختلف توسعه داده شده است. دو تا از این حلگرها عبارتند از:

  • olaFoam (or olaFlow)
  • wave2Foam

Read More

اگه تجربه ای در استفاده از اپن فوم دارید. فکر می کنید که می خواهید از تجربیاتتون در جایی استفاده بشه و یا حتی اگه تازه کار هستید و کار با اپن فوم رو جدیدا شروع کردین. لطف کنید و چند دقیقه وقت بذارید و فرم زیر رو پر کنید.

 هدف از این فرم ایجاد یک پایگاه داده از کاربران اپن فوم در ایران است تا با زمینه ی کاری و میزان توانمندی شما بیشتر آشنا بشم. تا بتونیم به کمک هم زمینه گسترش بهتر این نرم افزار متن باز را در کشور ایجاد کنیم و در صورت نیاز از تجربه و توانایی شما استفاده بشه.

اپن فوم حلگرهای متنوعی برای شبیه سازی انتقال حرارت دارد. این حلگرها عبارتند از:

  • buoyantBoussinesqPimpleFoam, buoyantBoussinesqSimpleFoam
  • buoyantPimpleFoam, buoyantSimpleFoam
  • chtMultiRegionFoam, chtMultiRegionSimpleFoam

Read More

در این شبیه سازی پدیده ی vortex shedding اطراف استوانه ی ثابت و نوسانی برای سیال ویسکوالاستیک مدلسازی شد. برای این مدلسازی نیاز شد تا کتابخانه ی شبکه ی دینامیکی (dynamic mesh) به حلگر پایه یعنی viscoelasticFluidFoam از foam-ext3 اضافه شود.

Read More